بسم الله الرحمن الرحیم

 

«وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ‏ إِلَى‏ الْخَيْرِ وَ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ‏»[1]

با ستایش و حمد باری تعالی و درود و صلوات بر پیامبر او و اهل بیت پاکش، از مقدمه صرف نظر کرده و به اصل مطلب می پردازیم.

الف) صورت مسأله به قدری عیان است که نیازی به بیان ندارد.

اهمیت مسائل فرهنگی و اجتماعی و ضرورت پیشگیری از مفاسد در جامعه بر هیچ صاحب نظری پوشیده نیست. اما مسأله اینجاست که چرا کار و تلاش دغدغه مندان مسائل فرهنگی اثر چشمگیری ندارد؟

همانطور که مستحضر هستید، از نظر اجتماعی وضعیت خوبی نداریم. وضعیت اسفناک فرهنگی جامعه، بی تفاوتی مسؤولان، سکوت روحانیان و متدینان ، اوضاع بحرانی و فشارهای اقتصادی، آینده جامعه و نظام اسلامی را تهدید می کند. (کاد الفقر ان یکون کفراً) کاملا ملموس شده. به نظر می رسد که فضای عمومی، بی صاحب رها شده، طاغوت سرنگون شده اما فرهنگ طاغوتی هنوز نفس می کشد. سیل مفاسد و منکرات از طریق سیستم های غربی و لیبرالی تولید و به راه می افتد و آثار آن را در ظواهر و رفتار مردم در کف جامعه می بینیم. متصدیان امور، کار مؤثری را که باید، نمی کنند و آنان که می خواهند کاری کنند، امکانات و مجال کار را ندارند. با همه تلاش هایی که شده، اما جای اقدامات بسیاری خالی است و حوزه علمیه به عنوان خاستگاه انقلاب و نظام اسلامی در صف مقدم مسؤولیت است.

ب) آسیب شناسی

با توجه به مطالعات و بررسی های فراوانی که انجام داده ایم، مهمترین علل عدم موفقیت دغدغه مندان و دلسوزان مسائل فرهنگی جامعه، علاوه بر فعالیت پرحجم دشمنان خارجی و داخلی، نبود یک تشکیلات مستقل و قوی برای اجرای سه وظیفه مذکور در آیه فوق الذکر است.

تقریباً هیچیک از سازمان ها و نهادهای مسؤول، وظائف خود را به درستی انجام نمی دهند و از تمام ظرفیت خود برای اصلاح امور فرهنگی و اجتماعی کشور استفاده نمی کنند.

مسؤولان سابق و لاحق ستاد امر به معروف بارها گفته اند که وظیفه ما اجرایی نیست و دفاتر خود را از کار اجرایی و عملیاتی منع می کنند.

نیروهای انتظامی از ورود و دخالت در اغلب منکرات اخلاقی و آشکار خودداری می کنند و منع می شوند.

برای ضابطین قضایی جز تذکر لسانی و گزارش به مافوق، وظیفه ای تعریف نمی کنند.

گروه های آمر به معروف و طلایه داران و غیره نیز با کمبود نیروی فعال و ضعف شدید برنامه مفید اجرایی و محتوایی مواجه هستند.

تکروی، تفرقه، پراکندگی و نداشتن کار تشکیلاتی در اجرای طرح ها و روش هایی با تأثیرات گسترده و سستی، بی نظمی و عدم استقامت در کارها آفت رایج تلاش هاست.

و به طور کلی کم کاری ها، کمبودها، سلایق متضاد، اختلافات، مسائل نفسانی و امثال آن از موانع اصلی در کار امر به معروف و نهی از منکر است.

به خاطر مسائل فوق، حتی به موفقیت قرارگاه نوزده دی (که اواخر 97 اعلام موجودیت کرده)، قرارگاه خاتم الاوصیاء (که سال ها در حال فعالیت است)، ستاد امر به معروف استان و کشور و سایر نهادها و گروه های فرهنگی استانی و کشوری امیدی نیست.

ج) راهکار اساسی که هیچ نهاد و گروهی به عهده ندارد

راهکار اساسی که هیچ نهاد و گروهی عهده دار آن نیست و جای آن به اعتراف بسیاری از مسؤولان در جامعه خالی است، ایجاد یک تشکیلات علمی، فرهنگی، تبلیغی و اجرایی قوی و مستقل حوزوی با مشارکت علما و فضلای دغده مند، کارآمد و با اخلاص است که این تشکیلات با ایجاد کمیته های تبلیغی و اجرایی برای انجام سه وظیفه «دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر» با دایر کردن جایگاه های خاص در سطوح مختلف جامعه و انجام مجموعه ای از فعالیت های تشکیلاتی و اجرای طرح های فرهنگی، تبلیغی و عملیاتی با همکاری، حمایت و هماهنگی نهادهای فرهنگی، قضایی و انتظامی به طور رسمی فعالیت کند.

بر این اساس، با جمعی از اساتید، طلاب، دانشجویان و جوانان دغدغه مند، مصمم شدیم تا با تشکیل نهادی حوزوی، مردمی و مستقل، تحت عنوان «بنیاد علمی، فرهنگی، تبلیغی احیاء امت برتر» زیر نظر معاونت تبلیغ حوزه علمیه، اقدام کنیم. با تشکیل این نهاد، طی سال ها فعالیت مستمر و با هم اندیشی و بهره گیری از تخصص ها و تجارب پژوهشگران حوزه و دانشگاه، گروه ها، مؤسسات و نهادهای فعال در عرصه امر به معروف و نهی از منکر و با انجام کارهای برزمین مانده و پیاده سازی طرح ها و برنامه های مفید و مؤثر در جهت پاکسازی جامعه از منکرات، تا کنون با دست خالی و حتی بدون داشتن یک دفتر کار، قدم هایی را برداشته ایم، اما هنوز تا نقطه مطلوب بسیار فاصله داریم.

د) گزارشی از تلاش های انجام شده و در حال انجام (از جمله جلسات گوناگون با فضلاء و اساتید حوزه، گروه های فعال و مسؤولان، تشکیل هیأت های اندیشه ورزی، جلسات توجیهی و آموزشی، تهیه و اجرای طرح ها (بوستان ها، تبلیغ میدانی در اماکن عمومی، پویش حبیب خدا، و…) در جزوه تلاش و جزوات مروبط به طرح ها جمع آوری شده است.

هـ) دعوت به همکاری

این تشکیلات همچنان نیازمند اجابت و پیوستن گروه ها، تشکّل ها، مؤسسات، اشخاص و نیروهای مؤمن و فعال با مهارت های مختلف به این طرح است و ما خادمان این امت، دست و قدم عزیزان دغدغه مند و با اخلاص را برای همکاری می بوسیم.

و) اساسنامه و ساختار

اساسنامه بنیاد تدوین شده و به امضای هیأت مؤسس آن رسیده و در اختیار صاحب نظران قرار دارد. ساختار این بنیاد شامل بخش هایی است از جمله: الف) پژوهش و مطالعات راهبردی، ب) طرح و برنامه، ج) آموزش های درون سازمانی و برون سازمانی، د) امور تبلیغی و فرهنگی در قالب ها و عرصه های مختلف جامعه از فضاهای عمومی گرفته تا ادارات، نهادها، رسانه ها و غیره، هـ) اداری، مالی و پشتیبانی که هریک از این بخش ها دارای زیرمجموعه هایی است و در تمام این بخش ها و زیرمجموعه ها به نیروهای مؤمن، پای کار و کاردان نیاز است.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این بنیاد و برنامه ها و طرح های آن می توانید جزوه تلاش و جزوه دفاع از حریم های عمومی را تهیه یا از کانال امت برتر در سروش و ایتا بارگذاری کرده و مطالعه کنید و یا با مدیر گروه تماس بگیرید.

 

دبیر گروه علمی فرهنگی تبلیغی احیاء امت برتر

محمد خوش نظر

09127599811

15/4/1398

 

 

 

 

 

[1] و باید از شما گروهی متشکل باشند که پیوسته به خیر فرا می خوانند و به معروف امر می کنند و از منکر باز می دارند و آنان همان رستگارانند (سوره آل عمران، آیه 104).